Podstawowe informacje na temat spółki w Panamie

Panama czyli Republika Panamy (República de Panamá) jest to państwo leżące w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim ze wschodu i Oceanem Spokojnym z zachodniej strony. Panama graniczy z Kolumbią i Kostaryką. Panama słynna jest przede wszystkim z leżącego tam Kanału Panamskiego łączącego Pacyfik z Oceanem Atlantyckim.

Gospodarka Panamy należy do bardziej stabilnych w Ameryce Środkowej, ale poziom życia społeczeństwa jest niski. Największy udział w tworzeniu produktu krajowego brutto mają usługi, co wiąże się z obsługą Kanału Panamskiego. Panama jest drugim, co do wielkości (obok Hongkongu) centrum międzynarodowej dystrybucji i handlu (wolnej strefy handlowej) na świecie. W Wolnej Strefie Panama’s Colon działa powyżej 1500 przedsiębiorstw międzynarodowego importu/eksportu, jest odwiedzana przez więcej niż 250 000 gości rocznie i generuje eksport i reeksport o wartości ponad 11 miliardów US$ rocznie. Panama jest także drugim co do wielkości, międzynarodowym centrum bankowym na świecie (obok Szwajcarii).

Spółka w Panamie

Ze względu na stabilność ekonomiczną i polityczną Panama jest często wybierana jako bezpieczna lokalizacja spółki offshorowej lub fundacji prywatnej. Dodatkowo uważa się, że Panama dzięki silnej pozycji ekonomicznej nie będzie modyfikowała swojego wewnętrznego ustawodawstwa mimo presji OECD oraz USA.

Panama nie podpisała żadnych traktatów o wzajemnej pomocy prawnej (MLAT), o udostępnieniu informacji bankowej z jakimkolwiek innym państwem i nie uznaje orzeczeń sądowych sądów z innych krajów (jedyny wyjątek stanowi przemyt narkotyków i transakcje pieniężne powiązane z nimi). Z tych powodów Republika Panamy jest zaliczana przez OECD do rajów podatkowych. International business company (Międzynarodowe przedsiębiorstwo biznesowe) jest utożsamieniem różnego typu spółek offshore, które nie płacą żadnych podatków i nie posiadają obowiązku składania sprawozdań do władz Republiki Panamy.

Streszczenie informacji o spółkach w Panamie

Status spółki w Panamie to Panamanian Corporation (IBC). Czas potrzebny na rejestrację spółki to ok. 3 dni robocze. Dochody wygenerowane przez panamską spółkę, poza Panamą, są wyłączone z opodatkowania. Nie ma wymogu przedstawiania rozliczeń i raportów spółki przed urzędem skarbowym. Dokumenty rejestracyjne spółki zawierają nazwiska oraz tożsamość jej udziałowców i dyrektorów. Tylko nazwiska dyrektorów są dostępne dla opinii publicznej. Spółka może angażować się we wszelkie działalności, które są zgodne z prawem. Może prowadzić handel na terenie Panamy, jednak wówczas dochód podlega opodatkowaniu. Działalność spółki poza Panamą nie jest opodatkowana.

Wymagania przy rejestracji spółki w Panamie

  • Wymaganych jest minimum trzech dyrektorów. Funkcję dyrektora mogą pełnić inne spółki.
  • W chwili rejestracji wymaganych jest minimum dwóch udziałowców. Po rejestracji wymagany jest tylko jeden. Funkcję udziałowca mogą pełnić inne spółki.
  • Ta sama osoba może pełnić równocześnie funkcję udziałowca, sekretarza i dyrektora.
  • Wymagany jest sekretarz.
  • Standardowy kapitał firmy to $10.000,00 podzielone na 10.000 akcji o wartości $1,00 każda. Akcje mogą zostać wydane bez wartości nominalnej.
  • Dozwolone są akcje na okaziciela.
  • Nazwa musi kończyć się jednym z wymienionych przyrostków: Limited,Ltd., Corporation, Corp., Incorporated, Inc., Sociedad Anonima, S.A.

Jeśli interesuje Cię rejestracja spółki w Panamie bądź też w innej lokalizacji, masz pytanie co do tej lub innej lokalizacji – skontaktuj się z nami. Pomożemy.