Ile kosztuje założenie firmy?

Ile kosztuje założenie firmy?

W życiu zwykle wszystko rozbija się o pieniądze. Niestety początki bywają nie tylko trudne, ale i kosztowne. Koszty mogą być znaczne, w zależności od formy, w jakiej zamierzasz działać. Pieniądze potrzebne są na samo rozpoczęcie, rejestrację i dalsze prowadzenie firmy. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, dokładnie policz, ile to będzie kosztować.

Koszt rejestracji

Koszt ten zależy od formy prawnej, którą wybierzesz. Najtańsza w rejestracji jest jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka cywilna. Ich rejestracja odbywa się poprzez złożenie odpowiedniego druku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym przypadku proces rejestracji jest bezpłatny. Kosztowniejsze jest założenie spółki handlowej, gdyż w tym przypadku potrzebny jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, możliwy po wniesieniu opłaty oraz dodatkowej za pierwsze ogłoszenie w formie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jeśli zakładamy spółkę, niezbędna jest umowa cywilnoprawna i związany z nią podatek w wysokości 0, 5 % od wartości wkładów wniesionych do spółki. Oprócz tego należy liczyć się z opłatami notarialnymi za sporządzenie umowy.

Najpopularniejsze formy

W Polsce powszechnie prowadzi się działalność w formie jednoosobowej działalności oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednoosobowa działalność jest najprostsza, najtańsza i najszybsza do założenia. Spółka z o.o. ma z kolei ta niewątpliwą zaletę, że do jej założenia wymagany jest kapitał w kwocie 5000 złotych, a jej gwarancje ograniczają się tylko do tego, co jest zobowiązaniem firmy, a nie jej wspólników. Natomiast koszt założenia spółki to wspomniane 600 zł opłat oraz około 300-400 zł opłaty notarialnej. Jeśli chodzi o opłaty ZUS to w przypadku jednoosobowej działalności, na początek płacimy składki preferencyjne, a z czasem standardowe, bez ulgi. W przypadku spółki z o.o., która ma przynajmniej dwóch wspólników, składek nie opłacamy.

Koszty prowadzenia firmy

Nie będziemy wspominać o bieżących kosztach prowadzenie firmy, które zależą od rodzaju prowadzonej działalności. Istotne są te, które są przymusowe, muszą być opłacane w odpowiednich terminach, zależą od formy prawnej firmy, innymi słowy koszty administracyjne i skarbowe oraz podatki. Nie da się ukryć, że znacząco obciążają one przedsiębiorcę i potrafią odstraszyć od założenia biznesu.

Leave a Comment